System CMS (content management system) – system zarządzania treścią – jest to zaplecze strony internetowej, które pozwala dodawać, aktualizować i usuwać treści, zdjęcia czy całe galerie w intuicyjny i prosty sposób, bez wiedzy informatycznej. W takim systemie wszystkie zmiany odbywają się za pomocą graficznego interfejsu. Najprościej zobrazować można to w ten sposób: dowolną treść strony dodajesz, edytujesz bądź usuwasz tak jak zwykł tekst w notatniku.

W ten sposób, oddziela się również zawartość strony od jej szablonu graficznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dla każdego elementu strony wykorzystany jest ten sam szablon graficzny. Pozwala to na edycję wyglądu całej strony, w jednym miejscu. Wyobraź sobie, że strona posiada 100 wpisów a właściciel chce zmienić ich czcionkę. Dzięki CMS zmieni to tylko w jednym miejscu zamiast w 100.

Darmowe CMS pozwalają również na łatwą rozbudowę czy zwiększenie funkcjonalności za pomocą tak zwanych wtyczek. Wtyczki dzielą się na darmowe i płatne. Dzięki nim można dodać, na przykład, komunikat, który będzie się pojawiał po wejściu na stronę.

Istnieje kilka darmowych systemów zarządzania treścią: WordPress, Drupal, Joomla!, Quick.CMS. Najpopularniejszym z nich jest WordPress. Ciekawostką jest, że około 30% stron internetowych na świecie zbudowanych jest właśnie na nim. Jeżeli chodzi o popularność wśród samych CMS, WordPress prowadzi z około 60% udziałów. Co to tak właściwie oznacza? To, że strona, która jest zbudowana na jednym z tych systemów będzie łatwa w dalszej rozbudowie i dodawaniu funkcjonalności.

Podsumowując, dzięki systemowi zarządzania treścią będziesz mógł :

  • w prosty sposób, bez wiedzy informatycznej, dodawać, aktualizować i usuwać treści, zdjęcia czy galerie
  • zarządzać całą stroną w formie graficznej.
  • w każdym momencie wprowadzić dodatkową funkcjonalność do strony
  • późniejsza rozbudowa strony będzie prosta i tania do wykonania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *